Domek Solina Domki solina-olchowiec Domek Solina Domki solina-olchowiec Domek Solina Domki solina-olchowiec 

Domek Solina Domki solina-olchowiec

 

Atrakcje w Bieszczadach

Trasy turystyczne

Atrakcją Bieszczadów  są oznakowane szlaki piesze w góry, a także trasy spacerowe dolinami. Można tu zrobić podział na szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne, przyrodnicze, historyczne, ale sprowadza się to do jednego: Bieszczady  to miejsce dla osób które lubią chodzić.. Tutaj każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiam tylko kilka z wielu ciekawych tras o różnym stopniu trudności, ale z pewnością pięknych i malowniczych.

Do zobaczenia na szlaku!

Połonina Wetlińska z p. Wyżnej i camp. Górna Wetlinka   
Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Szlak żółty z p. Wyżnej lub czarny z Górnej Wetlinki to najkrótsza możliwość wejścia. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza „Połonina Wetlińska”

Połonina Caryńska szlakiem czerwonym  
Szlak czerwony z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską jest kontunuacją odcinka tego szlaku: Smerek – Połonina Wetlińska – Brzegi Górne. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza „Połonina Caryńska” (symbol: buk zwyczajny). Na Caryńską wyjść można również szlakiem zielonym.

Mała i Wielka Rawka z przełęczy Wyżniańskiej   
Szlak zielony oraz żółty a także bieg ścieżki przyrodniczej „Wielka Rawka”. Wielka Rawka (1307 m n.p.m) jest najwyższym szczytem położonym w paśmie granicznym Bieszczadów. Jest to doskonały punkt widokowy. Najkrótsza trasa prowadzi z p.wyżniańskiej. Czas 3 godz 30 min

 

Tarnica z Wołosatego  
Szlak niebieski oraz ścieżka przyrodnicza „Wołosate – Tarnica” (kolor zielony, symbol: orlik krzykliwy). Czas przejścia ok. 3 – 3½ h w obie strony. Wycieczka szlakiem niebieskim na Tarnicę to jedna z najczęściej wybieranych tras pieszych w Bieszczadach. Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczadów

Halicz z Wołosatego   

Szlak czerwony, niebieski oraz ścieżka przyrodnicza „Rozsypaniec – Krzemień” (kolor zielony, symbol: pierwiosnek Hallera). Czas przejścia ok. 6 h. Jedna z najładnieszych tras pieszych w formie pętli. Doskonała widokowo i pod względem przyrodniczym.

Bukowe Berdo z Mucznego   
Szlak żółty i niebieski oraz ścieżka przyrodnicza „Bukowe Berdo”. Szlak biegnący grzbietem Bukowego Berda (zwanego Połoniną Dźwiniacką) uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach Zachodnich. Sporo wychodni skalnych oraz doskonałe widoki.

Dwernik-Kamień (Holica) 

Ścieżka przyrodnicza „Dwernik-Kamień” z Nasicznego, kolor zielony. Dwernik-Kamień, zwany dawniej Dwernikiem oraz Holicą, to widokowy szczyt o wysokości 1004m n.p.m, będący jednym z żeber Połoniny Wetlińskiej. Ciekawe wychodnie skalne na wierzchołku.

 

Cisna – Jasło – Fereczata – Smerek (wieś) 
Opis odcinka szlaku czerwonego biegnącego z Cisnej, przez Jasło i Fereczatą do wsi Smerek. Czas przejścia to ok. 6 – 6½ h. Trasa jest bardzo przyjemna, widokowa, warto ją przejść – bez względu na to w którym kierunku. Solidne podejście od Cisnej.

Krzemień   
Krzemień to drugi pod względem wysokości szczyt Bieszczadów Zachodnich (1335 m n.p.m.). Stokami Krzemienia przebiega szlak czerwony (GSB) oraz szlak niebieski biegnący z Wołosatego na Bukowe Berdo. Wierzchołek Krzemienia obecnie nie jest dostępny dla turystów.

Jeziorka Duszatyńskie, rezerwat Zwiezło

 szlakiem czerwonym z Komańczy (przez Prełuki i Duszatyn). Czas przejścia: ok. 3 h.

 szlakiem niebieskim z Turzańska a następnie czerwonym: przełęcz 609 m (nad Turzańskiem) – Dział 830 m – Chryszczata (997 m) – Jeziorka Duszatyńskie. Czas przejścia 4 h,

 Rezerwat „Sine Wiry” 

Położony jest na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedno z najpopularniejszych pod względem turystycznym miejsc w Bieszczadach. Najłatwiej udać się do rezerwatu z Polanek. W tej nieistniejącej wsi znajduje się bezpłatny parking, który służy turystom udającym się zarówno na „Sine Wiry” jak i do słynnej Łopienki. Z parkingu stokówką udajemy się w okolice rezerwatu z buta, to na oko tak z 3 km wzdłuż Wetlinki.

Łopienka (wymarła wieś, cerkiew)

lokalizacja: gmina Cisna; woj. podkarpackie; powiat leski

Miejscowość ta to nieistniejąca już dzisiaj wieś bieszczadzka, powstała przed 1543 r. na mocy prawa wołoskiego. Likwidacja wsi rozpoczęła się latem 1944 roku, wówczas spalono na rozkaz dwa domy. Ostatni mieszkańcy zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła” w 1947roku.

Główne atrakcje/zabytki Łopienki to

cerkiew murowana – budowla doskonale zachowana, pochodząca z 1757 roku; obecnie jest to najstarsza zachowana cerkiew na obszarze Bieszczad;

cudowna ikona – do czasów obecnych nie wiadomo kiedy i w jakich dokładnie okolicznościach Matki Bożej z Dzieciątkiem przybyła do Łopienki; miejscowi jednak otoczyli obraz wyjątkową czcią i przypisywali oraz przypisują mu nadal cudowne właściwości.

Łopienka to nie tylko „pachnąca” historią wioska – widmo. To również najstarszy ośrodek górnictwa naftowego na świecie. Pierwsze kopalnie powstały tu już w 1884roku.

Zapora na jeziorze solińskim

Zwiedzanie wnętrza elektrowni wodnej w Solinie

Jednym z najczęściej wybieranych miejsc na wycieczkę poza Bieszczady Wysokie jest Solina i spacer po koronie tamy elektrowni wodnej. Choć w sezonie letnim zazwyczaj są tam tłumy, to można chyba uznać, że warto to miejsce zobaczyć: zapora ma długość 664 m i wysokość 82 m, dzięki czemu powstał największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny o pojemności około 500 mln m ³

W okresie wakacyjnym można wejść i zwiedzić wnętrze tamy, a w trakcie wycieczki schodzi się poniżej dna Zalewu Solińskiego! Uwaga: należy zabrać ciepłe ubrania, ponieważ wewnątrz tamy panuje temperatura 7 st. C.
Informacja telefoniczna: 13 492 12 75
Godziny zwiedzania: od 1 maja do 30 września turyści indywidualni godz. 10:00, 12:00, 14:00 (minimalna ilość w grupie – 15).

 

Rejsy statkiem po Zalewie Solińskim

Ciekawą propozycją na poznanie wspaniałych i urokliwych zakątków zalewu są rejsy statkiem. Wspaniałe scenerie , malownicze zatoczki, dzikie plaże, każdego wprowadzą w doskonały nastrój i gwarantują niezapomniane przeżycia. Do dyspozycji mamy ofertę trzech armatorów

BIAŁA FLOTA – to statki spacerowe „ Żubr”, „Bieszczady”i „Dariusz” na których armator proponuje nam 50-minutowe rejsy spacerowo-widokowe

Kontakt : Solina-Jawor, 38-612 Solina

tel. 13 469 18 21 , kom. 600 496 689, www.bialaflota-solina.pl

TRAMP – Rejsy statkiem odbywają się co godzinę do 9 do 18. Podczas 55-minutowego rejsu statek płynie obok Wyspy Zajęczej w kierunku zapory wodnej w Solinie, przepływa obok OW Rewita, Martwego Lasu i opływa Wyspę Skalistą.

Kontakt : Statek spacerowy TRAMP- Polańczyk

Kom. 603 860 234, www.bieszczady.net.pl/tramp

BRYZA armator oferuje 50-minutowy rejs statkiem Bryza po Zalewie Solińskim.

Kontakt: Statek pasażerski Bryza, Polańczyk Uzdrowisko- Cypel

Kom. 721 08 08 08, www.bryza.bieszczady.pl

Kolejka Bieszczadzka lub przejażdżka drezyną

Bieszczadzka Kolejka Leśna, często nazywana Bieszczadzką Ciuchcią. jest to kolej wąskotorowa.
Stacja główna znajduje się w Majdanie, 3 km od Cisnej w stronę Komańczy. W maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku kolejka kursuje jedynie w weekendy, natomiast w lipcu i sierpniu odbywają się dwa kursy dziennie.

Poza rozkładem możliwe jest zorganizowanie przejażdżki 10-osobową drezyną.
Strona internetowa: www.kolejka.bieszczady.pl

Leśne Mini-Zoo w Lisznej k/ Cisnej

W pobliżu Majdanu i stacji początkowej Bieszczadzkiej Ciuchci, w miejscowości Liszna znajduje się Leśne Mini-Zoo. Zobaczyć tam można około 30 gatunków zwierząt mieszkających w polskich lasach. Za kilka złotych można kupić nieco karmy i samemu nakarmić zwierzęta. Dzieci przepadają za tym miejscem!
Z Cisnej należy jechać w kierunku Komańczy. Po około 2 km, po przejechaniu przez przejazd kolejowy należy od razu skręcić w lewo, w kierunku Lisznej i Roztok Górnych.

Po przejechaniu około 2 km po lewej stronie drogi znajduje się ZOO.

 Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Na blisko hektarowej powierzchni znajduje się prawie 200 miniatur drewnianych cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo- wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1;25. Znajdują się tutaj świątynie istniejące do dziś jak i te, których już na żywo nie zobaczymy. Podziwiać możemy również tutaj jeden z największych w Polsce ogrodów biblijnych. Dla turystów przybywających w to miejsce stworzono też niewielkie mini zoo , a odpocząć można w Kawiarence św. Franciszka.

 

Wędkarstwo w Bieszczadach 

Aktywny wypoczynek w Bieszczadach może być również okazją do spędzenia wolnego czasu nad wodną z możliwością wędkowania. Szczupak, sandacz, okoń, boleń,  sum, płoć, leszcz, karaś, pstrąg, troć, lin, amur, karp królewski i sazan oraz węgorz – te gatunki ryb można spotkać w bieszczadzkich rzekach, potokach i stawach. Wody mające I klasę czystości, przyjemny mikroklimat, możliwość łowienia zarówno z brzegu jak z łodzi, a przede wszystkim obfitość ryb – to wszystko przemawia za tym by wybierając się w Bieszczady, zabrać ze sobą sprzęt wędkarski. Uzbrojeni w niego, możemy się wybrać na połowy, z których raczej na pewno z pustymi rękami nie wrócimy.

SZYBOWCE  w BIESZCZADACH:

Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych. Z tego odkrytego i wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiać panoramę całych Bieszczadów łącznie z odległymi połoninami Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zaletą, wyróżniającą to szybowisko spośród innych, są występujące w tym rejonie, rzadko spotykane prądy falowe i prądy wznoszące, umożliwiające szybkie wznoszenie i długotrwałe loty.

KONTAKT: Bezmiechowa Górna 111, 38-600 Lesko
tel. 13 468 89 00, www.bezmiechowa.com

Szybowisko w Weremieniu 

KONTAKT: Lotnicza Bobulandia – Piotr Bobula
tel. 601 792 641, 13 469 85 08www.bobulandia.pl

Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Sanoku

Pierwsze i największe pod względem ilości zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. W zakresie zainteresowań Muzeum w Sanoku znajduje się kultura ludowa, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne wszystkich grup etnograficznych. Obiekty przenoszone do skansenu prezentują formy typowe dla wymienionych grup etnograficznych, jest to najlepszy sposób na ocalenie od zapomnienia i objęcie ochroną.

KONTAKT: Muzeum Budownictwa Ludowego
ul. Traugutta 3, 38-500 Sanok
tel. (013) 463-09-04, 463-09-34 www. skansen.sanok.pl

 Muzeum Historyczne w Sanoku

Zamek powstał w latach 1523-48, aktualnie znajduje się w nim Muzeum. W salach zamku można obejrzeć unikalną galerię ikon. Ekspozycja przedstawia ponad sto ikon od XV do XVIII wieku. Dwie sale pierwszego pietra prezentują końcową fazę malarstwa ikonowego. Obok XVIII i XiX wiecznych ikon na desce prezentowany jest zespół malowideł wykonanych na płótnie.

W zbiorach Muzeum jest również cenna kolekcja malarstwa Zdzisława Beksińskiego – sanoczanina.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress